Ofisinizde yüksek sesle konuşmamanın nezaketi!

Ofisinizde yüksek sesle konuşmamanın nezaketi!

chi-the-loud-talker-20130208Ofisinizde dikkat edin bazı insanlar yüksek sesle konuşurlar ya da biriyle kavga ediyor zannedebilirsiniz. Hayır! Sadece konuşarak seslerini ve benliklerini öne çıkarmak istemektedirler.
Aslında bu hareket tam anlamıyla bir iletişim bozukluğudur. Sanal ve basılı yayınlardan incelendiğinde bu konunun, iletişim fakültelerinin de incelediği yegane konu; İletişim Çatışmaları içinde yer aldığını görebilirsiniz.
Unutmayın! Bir bireyin yüksek sesle konuşması sadece karşısındakiyle arasında mesafeler olduğunu gösteren bir vurgudur. Dahası siz bunu yaparken diğerleri de buna maruz kalmak zorundadır. Kavga mı ediyorlar? Hayır! Sadece konuşuyorlar!?!?
İki insan düşünün; birbirlerini seviyorlar, örneğin çok iyi anlaşan bir çift. Bağırarak değil daha kısık sesle konuşurlar çünkü birbirlerini iyi anlamaktadırlar ve sevgi duymaktadırlar. Artık üstünlük kurmak ya da bir fikri enpoze etmek söz konusu bile değildir.
Bu örnekteki gibi bağırmadan da anlaşılabiliyor. Hatta biz insanlar hiç konuşmadan da hal ve tavırlarımızdan birbirimizi anlayabiliyoruz. Yüksek sesle konuşmanın tek faydası, çok uzakta birine kendimizi duyurabilmektir herhalde. Üstelik bu sadece fiziksel mesafeyi kapsamıyor gibi görünüyor.
İletişimin sadece bir kanalı iseniz o zaman sizin empati yapmanız pek işe yaramayabilir ancak iletişimin başlangıç noktası sizseniz bu söylediklerimizi tekrar düşünerek iletişim kurmanız ofisiniz ve iş yaşamınız için farklı bir bakış açısı edinmenizi sağlayabilir.

 
Yorumlar
 
Yorumlar

Henüz yorum yok

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.