2016′nın Çalışma Trendleri

2016′nın Çalışma Trendleri

5-Future-Technologies-We-Could-See-in-the-Office-Very-Soon-2015 yılında hem ekonomide hem de çalışma hayatında az kaynakla çok iş yapabilme, kalifiye eleman arayışı ve teknolojideki müthiş gelişmelerin etkileri konuları üzerinde durulmuştu. Her yıl olduğu gibi iş yeri planlamalarında ortaya çıkabilecek sorunlar, yetenek çatışmaları ve gelecek nesilleri yetiştirme zorlukları gibi olasılıklar bu yıl da mevcut. Ancak olasılık dahilinde olan tabii ki sadece zorluklar değil. İşte bu yıl öne çıkması beklenen trendler,

 

Bumerang tipi çalışanlar güç kazanıyor

Bumerang tipi dediğimiz çalışanlar, tazminat almak, yeni fırsatlar yakalamak ya da aile ilişkileri sebebiyle şirketten ayrılırken daha sonra tekrar dönmeyi planlayanlardır. Son araştırmalara göre, şirketlerin bumerang tipi çalışanlara karşı uyguladığı politikalar azalmaya başlıyor. Bu yeni trendin kaynağı ise profesyonellerin daha sık iş değiştiriyor ve yeni teknoloji olanaklarıyla kalifiye elemanlara daha kolay ulaşılıyor olmasında gizli. Şirketlerin eski çalışanlarını da dahil ettiği e-mail ve Facebook grupları sayesinde artık şirket kültürüne ve işe hakim olan eski çalışanlarla irtibatta kalmak daha kolay. Tabii bu durum adaylar arası rekabeti de artıracağa benziyor.

İş yerinde esneklik ön plana çıkıyor

Araştırmalara göre, yöneticilerin yüzde 64’ü çalışanlarına ofis saatleri dışında ulaşabilmek istiyor. Bu durum çalışma saatlerini dolaylı yoldan artırarak çalışanların memnuniyetsizliğine neden oluyor. Bu gibi durumlar yaşayan çalışanlar yöneticilerinin değişmesini ya da esnek programlar getirilmesini bekliyor. 2016’dan itibaren önümüzdeki yıllarda neredeyse her şirketin bu tip bir politikaya sahip olacağı öngörülüyor.

Giyilebilir teknolojinin rolü artıyor

Giyilebilir teknoloji müthiş bir çıkış yaptıysa da şirketlerin büyük bir çoğunluğu hâlâ uzaktan bakıyor.2016 yılında bu teknolojinin kabul edilebilirliği de popülaritesi de ciddi bir artış gösterecek gibi görünüyor. Yapılan çalışmalara göre, giyilebilir teknolojinin pazar payının 2020’ye kadar 80 milyar dolar artması bekleniyor. Bugün 16-24 yaş aralığını oluşturan Z kuşağının bu teknolojiye olan ilgisi de çalışma hayatına girecek olmalarından dolayı bu konuyu destekler nitelikte. Peki, nedir bu giyilebilir teknolojinin marifetleri? Her an her yerde sağlık kontrolü yapabiliyor ve kişinin üretkenliğini ölçebiliyor. Sanıyoruz ki, giyilebilir teknoloji şirket bünyesine katıldıkça önümüzdeki yıllarda çalışanların daha etkin ve yaratıcı çalışabilmelerinin önü de açılacak.

Şirketler ofis tasarımlarını öne çıkarıyor

2016’nın öne çıkan trendlerinden biri de çalışma ortamının daha verimli kullanılması.Küreselleşme, jenerasyonlar arası beklenti farklılıkları ve çalışanların iş-yaşam dengelerine verdikleri önemin artması ofis tasarımlarının da önemini artıracağa benziyor. Her çalışanın mutlaka ortak birkaç paydada buluşabildiği düşünüldüğünde işverenlerin çalışanların isteklerine kulak vermemesi olası değil. Kimi çalışanlar dinlenme odalarında daha verimli çalışırken kimileri masalarının başında ya da kafetaryalarda çalışmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalara göre çalışanların ofis koşullarından en büyük beklentileri ise rahatlama alanları, mobilyaların kullanışlı olması ve geniş kafeteryalar.

 

Kaynak: Forbes 2016’nın İş Yeri Trendleri Araştırması

 
Yorumlar
 
Yorumlar

Henüz yorum yok

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.