Çalışanlar nasıl bir ofis istiyor?

Çalışanlar nasıl bir ofis istiyor?

sosyal medyaFarklı ülkelerden 3600 kişi üzerinde yapılan bir araştırma çalışanların ideal bir ofisten ne beklediklerini ortaya koydu. Araştırmaya göre doğal gün ışığı, sessiz ortam gibi talepler ön plana çıkıyor.

Ofis ortamının iş verimini etkilediği iş dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek halini alırken bu konuda yapılan son araştırmalardan biri çalışanlara sunulan fiziki şartların önemini tekrar gündeme getirdi. Çalışanların ofis ortamında en çok önemsedikleri fiziki koşulları belirmek için yapılan araştırmaya göre çalışanların %42’si ofislerinde doğal gün ışığı,   %22’si sessiz çalışma alanı, %20’si deniz manzarası, %18’i iç mekanda canlı bitkiler, %15’i ise canlı renkler istiyor.

 

Dekorasyonu ön planda tutmak adına göz yorucu aydınlatmalardan ve renklerden kaçınılmalı
Gün ışığından yeterince faydalanamayan konumdaki ofislerde dengeli bir aydınlatma sistemi çalışanın sağlığını ve konforunu ön planda tutacak şekilde hazırlanırken kuruma da enerji tasarrufu sağlanacak şekilde planlanmalı. Duvarların ve eşyaların renkleri de aydınlatmayı etkileyen en önemli unsurlardan biri. Uzmanlar dekorasyonda motive edici, gözü yormayan, ışığı doğru yansıtan renkler kullanılmasını öneriyor.
Ofis havasındaki oksijen oranının ve nemin dengesiz olması çalışanı olumsuz etkiliyor
Ofislerde uygun olmayan havalandırma şartları çalışanlarda karar vermede güçlüğe, genel uyuşukluktan baş ağrısına, konsantrasyon problemlerinden kalp ritmi bozukluklarına kadar bir çok rahatsızlığa neden olabiliyor. Sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için hava kalitesi cihazlarıyla yapılan sürekli ölçümler yapılması gerekiyor. Sanılanın aksine fazla oksijen barındıran hava da çalışma ortamında yaşam kalitesini düşürüyor.

Ofiste peyzaj düzenlemesiyle nefes alan mekanlar yaratmak

İç ve dış mekanda yapılan doğru peyzaj düzenlemesi çalışanlar için ferah dinlenme alanları yaratırken temiz, düzenli ve bakımlı görüntüsüyle şirket imajına da katkıda bulunuyor.

Kaynak: Marketing Turkiye

 
Yorumlar
 
Yorumlar

Henüz yorum yok

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.