Ofis Dizayn Trendleri 2016

Ofis Dizayn Trendleri 2016

HIDING THE WIRESYeni bir yıl, yeni hayaller, yeni hedefler… ya ofisin durumu. Yani çalışanların evde geçirdiği zamandan daha fazlasını geçirdiği ofislerdeki ortam nasıl? Eski halılar, oksijensiz bir ortam, kendine hayrı olmayan bir aydınlatma, kararmış duvarlar, eski masalar, gıcırdayan sandalyeler… Birçoğu satın alma kararı olsa da bunlar dışında kendi dünyanızda yani kişisel yaşam alanınızda yapılacak bazı iyileştirmeler hayatınızı kolaylaştıracak. Nasıl mı?

Source: http://www.fastcompany.com

Kabloları gizleyin!

Kabloları düzenlemek basit gibi görünse de çoğumuz vakit ayırıp bu basit fakat hayatı kolaylaştıran işi yapmaya üşeniyoruz. Eğer çalıştığınız firma binanın dizaynı aşamasında bu planlamayı doğru yapmadıysa ortada ciddi bir kablo sarfiyatı dolayısıyla kablolardan dolayı ortamda fazladan dolaşan enerji var demektir. Bu da insan sağlığı ve psikolojisi açısından önemli bir tehdittir. Bu olumsuzluğu minimize etmek için kişisel kullanım alanlarındaki laptop, şarj cihazları, telefon vs gibi kullandığınız cihazların kablolarını toplayıp masanın üzerinde gereksiz yer işgal etmelerini engelleyebilirsiniz.

Dışarıyı içeri taşıyın!

Uzmanlar ofis dizaynı gerçekleştirirken çalışanların özlem duyduğu öğeleri bir araya toplamaya çalışıyor. Özellikle kapalı ortamlarda çalışanların en çok hayal ettiği şey dış çevremizde, hayatın içinde ve doğal ortamlarda karşımıza çıkan ve gördüğümüzde bizi rahatlatan öğelere duyulan özlem. Ağaç, yeşil, temiz hava, pırıl pırıl bir güneş… Bunun için yapılacak iş çokta zor değil aslında. Ofis dizayn ederken mobilyaları doğal ahşap seçip, ortamda bol bol çiçek ve bitki bulundurmak, temiz hava girişi sağlayan bir ünite ve gün ışığına yakın bir oranda seçilecek bir aydınlatma sistemi ile kısmen dışarıyı içeri taşımış olacaksınız.

BRINGING THE OUTDOORS IN

Çok amaçlı çalışma alanları,

Dizayn işi yapan profesyonellerin hem fikir olduğu bir gerçek “değişim çabuk gerçekleşmez”. Çok amaçlı kullanıma uyum sağlayabilen ofislerde dönüşebilen ve değişebilen ürünleri önem taşır. Ürünler size fırsat vermeli, örneğin son dönemlerde oturarak toplantılar gerçekleştirmek yerine ayakta herkesin dahil olduğu daha aktif toplantılar yapılıyor. Bu tip bir organizasyon için yerden standart 70-75 cm yüksekliğindeki bir çalışma masasının vakit kaybını önlemek için hemen bir toplantı masasına dönüşmesi gerekir. Bu da yükseklik ayarı özelliği olan bir masa ile mümkündür.

MULTIPURPOSE WORKSPACES

Ayrılmış Lounge Alanları,

İş hayatının vakit kaybını engelleyen ve hızlı hareket etmeye olanak sağlayan öğelerine inat tüm bu dinamizmin dışında insanların üçüncü parti firmalardan gelen toplantıları kabul ettiği, hayatın daha yavaş aktığı ve bunun sayesinde görüşülen konuların daha da hazmedildiği ayrı alanlar olması önemli. Bu belki de gün içinde yaşanılan/yaşanılacak hızlı vakit diliminin eğlenceli kısmı olarak görülebilir.

DESIGNATED LOUNGE AREAS

Ofisler renkler ile organize ediliyor!

Uzmanlar renklerin ortamın vermeye çalıştığı mesajı iletmesinde en büyük yardımcı olduğunu vurguluyor. Renkler ortamı eğlenceli ve yaratıcı hale getirebilir. Bu konuda ikinci büyük yardımcı seçilen ürünler ve aksesuarlardır.

OFFICES ORGANIZED BY COLOR

Toplantı Masaları,

Uzmanlar toplantı masalarının kültürel bir gösterge olduğunu vurguluyor. Sadece ofislerde gerçekleştirilen toplantılar değil, herhangi bir restaurant veya otelde gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantılarda bu kültürel göstergeye örnek. Bu gösterge dediğimiz şey yüzyıllardan günümüze anlamlı bir nesne halini almıştır. Ofislerde bu alan genel yapının çok daha önemli bir parçasıdır. Hedefler, stratejiler, dönemsel planlar bu alanda belirlenir ya da olgunlaştırılır. Eskiye nazaran daha rahat hareket edilen toplantı masaları işbirliğine ve etkileşime daha fazla olanak verir durumdadır. Bunun en önemli göstergesi teknolojidir. Teknoloji ortama ve kullandığınız ürüne ne kadar entegre ise gerçekleştirilen toplantılar o denli verimli ve interaktif olacaktır.

COMMUNITY TABLES

Farklı dokular,

Uzmanlar farklı materyal kullanımının yoğun olarak son dönemlerde karşılaşılan bir durum olduğunu ve bunun ofis çalışanının yaratıcılığını arttırdığını vurguluyor. Ayrıca farklı renk ve dokularla iç içe olmanın, kişinin farklı alternatifler yaratabilme yeteneğini de arttırdığı bilinen bir gerçek. Böylelikle farklı doku ve alternatifler sayesinde ofiste kendinize kişiselleştirilmiş bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

A MIX OF DIFFERENT TEXTURES

Alışılmış ve sıkıcı düzenlerin çöküşü,

Esneklik yeni ofis trendleri içinde büyüyen ve her geçen gün gelişen bir olgu. Sürekli değişen ve gelişen farklı ihtiyaçlar esneklik olgusunun içini daha da dolduruyor. Buna ayak uydurabilen, kalıpları olmayan, dönüşebilen ve değişebilen ofisler ve ürünler gelecekte de yaşamaya devam edecekler.

THE END OF PERMANENT LAYOUTS

 
Yorumlar
 
Yorumlar

Henüz yorum yok

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.